e-Kaynaklar

Serbest ve sınırsız erişim hakkı bulunan e-kaynaklara kaynağın üreticisinin sınırları ve yüklenmeler nedeniyle erişim sorunu yaşanabilir, bu durumda sonra tekrar deneyiniz. Lisanslı veritabanlarında olduğu gibi sistematik download sınırsız erişimli kaynaklar için de geçerlidir. Kullanımla ilgili ayrıntılar için lütfen Elektronik yayınları kullanma kurallarını tıklayınız.

Ayrıca, eklenmesini istediğiniz bilimsel çalışmalara katkısı olacak serbest erişimli elektronik kaynakların adlarını ve adreslerini bize gönderebilirsiniz. Gönderme adresi : iuc.referans@istanbul.edu.tr

   
AÇIK ERİŞİMLİ E-KAYNAKLAR  İÇERİK
Biyografyalar (Genel) Osmanlı padişahları, cumhurbaşkanları, bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, besteciler, sinema-oyuncuları, askerler ve işadamları hakkında biyografik bilgiler içermektedir.
Gazeteden Tarihe Bakış Projesi İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphane koleksiyonunda yer alan ve bir kültür hazinesi niteliğindeki koleksiyonda yaklaşık 18 bin 422 adet cilt gazete yer almaktadır. Merkez Kütüphane tarafından gazeteler Osmanlıca, Rumca, Bulgarca, Fransızca, Almanca, İngilizce ve Türkçe gibi çeşitli dillerde yayınlamaktadır. ​“Gazeteden Tarihe Bakış Projesi” kapsamında; günlük erişilebilir şekilde, 1928-1942 yılları arasında yayınlanmış 55 ayrı başlıktaki yerel ve ulusal gazeteye ait 581 bin 106 sayfalık arşivden 32 başlık bulunmaktadır.
Kim Kimdir? Edebiyat, sanat, din, devlet-siyaset, bilişim, basın-yayın, düşünürler, eğitim, hukuk, ekonomi, magazin, sağlık, spor gibi çeşitli alanlarda ün yapmış kişiler hakkında bilgi içermektedir.
Vikikaynak Vikikaynak’ta telifi olmayan yazılı eserlere ve kitaplara kolayca ulaşabilirsiniz. Pek çok dilde olan bu çevrimiçi kütüphanede 2006 yılından beri Türkçe kaynaklara erişebilmek mümkün.Vikikaynak’ta sayısı 70’ten fazla dilde telifsiz yayının olduğu biliniyor. 2016 yılında bu çevrimiçi kütüphane platformunda 2900 civarında Türkçe metin yer aldığı kayıtlara geçmiş.
E-KİTAPLAR İÇERİK
Google E-Kitap Arşivi Google e-kitap arşivi veya bir diğer ismiyle Google Books kitaplar ile ilgili kişilerin ayrıntılı bir araştırma yapmasına olanak tanıyan bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.Bu çevrimiçi kütüphanenin 2002 yılından beri insanlara hizmet verdiği biliniyor.Yayıncıların izin verdiği ölçüde kitapların içerikleri burada yayınlanabiliyor.
HuthiTrust Dünya üzerindeki en büyük dijital üniversite kütüphanesi olan HuthiTrust dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin katılımıyla oluşuyor.Bu platformda yer alan kaynakların neredeyse tamamına yakını İngilizce ancak Türk tarihini yansıtan çok sayıda eğitici kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.
Internet Archive 1996 yılında Brewster Kahle tarafından kurulduğu bilinen bu organizasyonun amacı tüm internet sitelerinin en eski sürümlerine bile erişimin sağlanabilmesi. Bu sayede öğrenciler ve bilimsel araştırmacılar ile tarihçilerin bilgiye en kolay şekilde ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.
Open Library Bünyesinde 20 milyona yakın sayıda kitap bulunan Open Library’de katalogda yer alan kitapların tamamına yakınının web sürümüne erişmek mümkün.Katalogdaki kitapların telif süresi dolmuş olanlarının tamamını bu platform üzerinden okuyabilirsiniz veya indirebilirsiniz.Eğer seçtiğiniz kitabın telifi hala devam ediyorsa üyelik oluşturarak kitabı okuyabilirsiniz. Open Library üyesi olmak ise tamamen ücretsiz.
Project Gutenberg Electronic Public Library Gutenberg Elektronik Halk Kütüphanesi Projesi, başta klasik kitaplar olmak üzere, metinlerin elektronik versiyonlarını üretmektedir. Proje, Web’de ücretsiz 10,000 tam-metin kitap sunmayı hedeflemektedir. Her yıl 1000 kitap eklenmektedir.

The Adam Health Illustrated Encyclopedia – NLM

 

Hastalıklar, testler, semptomlar, yaralanmalar ve cerrahi hakkında bilgi içeren bir e-ansiklopedidir.

TAM METİN VE BİBLİYOGRAFİK VERİTABANLAR

İÇERİK
ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi ABD Kongre Kütüphanesi Dijital Arşivi’nde e-kitaplar, yazılı belgeler, videolar, ses kayıtları, filmler ve müzik dosyaları gibi çok çeşitli içerik dünyanın beğenisine sunuluyor.Türkiye ve Türklerin tarihi ile de ilgili çok sayıda esere bu platform üzerinden erişebilirsiniz. Burada Türkler ile ilgili yüz binlerce adette yazılı metin ve fotoğrafın olduğunu söyleyebiliriz.
Agricola (Article Citation Database)  
AIDSTRIALS HIV enfeksiyonu ve AIDS’in tedavisinde klinik uygulamalarında test edilen kimyasal maddeler hakkında bilgi veren bir veri tabanıdır.
All That JAS: Journal Abbreviation Sources Dergi kısaltmaları ile ilgili web sitelerinin derlemesi.
Ankara Üniversitesi Açık Arşiv Sitesi Ankara Üniversitesi öğretim üye ve yardımcılarının uluslar arası indekslerde yer alan bilimsel dergilerde yayınlanmış veya yayınlanabilir kararı verilmiş çalışmaları, bildirileri, proje metinleri, konferans metinleri, raporları, ders notları ve kitaplarda yer almış bölümlerin basılı veya elektronik kopyaları
arXiv.org Fizik, matematik, doğrusal olmayan bilimler, bilgisayar bilimleri ve nicel biyoloji konularında önbaskı arşivi.
ASEE – American Society for Engineering Education Mühendislik konusunda ve tam metindir.
AskOxford Dictionary Oxford Dictionary’ nin ücretsiz internet versiyonu.
Avrupa Dijital Eserler Platformu: Europeana Collections Toplamda 370 adet kütüphanenin katılımıyla oluşturulan Europeana Collections oldukça zengin bir arşive sahip.Yazılı metinler, e-kitaplar, video ve ses kayıtları ile filmleri bu çevrimiçi kütüphanede bulabilirsiniz. Diğer kütüphanelerden farklı olarak Europeana Collections’da 3D görseller ve müze arşivleri de dünyanın bilgisine sunuluyor. Bu yönüyle de pek çok çevrimiçi kütüphaneye örnek teşkil ediyor.
BioMed Central Biyoloji ve Tıp alanındaki dergilere Tam Metin erişebilirsiniz. Bazı kritik ve raporlar için üyelik istiyor.
Breast Cancer Research  
Brenda (The Comprehensive Enzyme Information System) 3500 farklı enzimle ilgili tam metin veri içerir.
Cambridge Dictionaries Online Cambridge Dictionary’ nin ücretsiz internet versiyonu.
Canada Thesis Service Kanada Milli Kütüphanesi tezleri
CANCER.NET  
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) The CDC Web site provides access to the full text of MMWR and other CDC publications and data archives. Publications are searchable through CDC Wonder.
ChemID – NLM  
CogPrints Bilişsel Bilimler alanında, kendi kendine arşivlenmiş hakemsiz ön baskı ve hakemli yeni baskı dergileri kapsayan bir Açık Arşivdir. Psikoloji, Nöroloji, Davranışçı Biyoloji, Dilbilim, Yapay Zeka ve Felsefe alanlarını içermektedir. CogPrint Arşiv yazılımı, şu an, tüm disiplinler için ücretsiz üniversitelerde kullanılmak üzere, açık kaynak Eprint yazılımı olarak Santa-Fe uyumlu hale getirilmektedir.
Columbia International Affairs Online  
Consumer Drug Information – FDA U.S. Food & Drug Administration / Center for Drug Evaluation and Research tarafından hazırlanır. Yeni üretilen ilaçlar hakkında detaylı bilgi ve ilaç yönetmeliklerini verir. New and Generic Drug Approvals, FDA Drug Approvals List, New Drugs Approved for Cancer Indications gibi sitelere bağlantıları içermektedir.
DOAJ – Directory of Open Access Journals Açık erişimli bilimsel dergilerde yayınlanan, tam metin makaleler yer alır. 11428 dergideki makalelere erişim olanağı bulunur. Bugüne kadar 3067028 makale arşivlenmiştir.
DOE Information Bridge The Information Bridge provides an open source to full-text and bibliographic records of United States Department of Energy (DOE) research and development reports in physics, chemistry, materials, biology, environmental sciences, energy technologies, engineering, computer and information science, renewable energy, and other topics. The Information Bridge consists of full-text documents produced and made available by the Department of Energy National Laboratories and grantees from 1995 forward. The site also provides a link to Energy Citations, a database that contains bibliographic records for energy and energy-related scientific and technical information from the Department of Energy and its predecessor agencies.
Doğu Kütüphaneleri (Bibliotheques d’Orient) Bu çevrimiçi kütüphanenin esas kuruluş amacının Orta Doğu’ya ilişkin kültürel, tarihi ve coğrafi belgelerin kolayca erişilebilecek şekilde tek bir platformda toplanması olduğu biliniyor.Bu açık kütüphanede 10 bin adet kadar belgeye ücret ödemeden erişim sağlanabiliyor.
DPT Elektronik Kütüphanesi DPT’nin yayınları, kalkınma planları, uzmanlık tezleri vb. tam metinlerine erişim olanağı sağlar.
Dünya Dijital Kütüphanesi (World Digital Library-WDL) Dünya Dijital Kütüphanesi’nin UNESCO, Cornell Üniversitesi ve ABD Kongre Kütüphanesi’nin katılımıyla oluşturulduğu biliniyor.Bu dijital kütüphanede dünyanın dört bir yanından üniversite arşivleri ve müzedeki eserlerin sergilendiğini görebilirsiniz.
Dünya Gelişim Kaynakları 6,000 Dünya Bankası raporlarına alıntı içermektedir. Bunlar, Proje değerlendirme raporları, Ekonomi ve Sektör Çalışmaları raporlarını kapsamaktadır. ABD Jeoloji Raporları ve diğer yayınlara USGS Web sitesinden erişilebilir.
EconPapers 304.014 taranabilir çalışma tablosu, makale ve yazılım dokümanından 206.521’ine ücretsiz olarak erişim mümkündür.
E-LIS (E-prints in Library and Information Science [ 2003 – ] Kütüphanecilik ve bilgi bilim konularında açık arşiv.
eLibrary FREE Web-Books  
E-print Network Fen Bilimleri ağırlıklı 590.000 dokümanı indeksler. Temelde fizik, kimya, biyoloji, mühendislik, bilgisayar ve bilgi teknolojileri ile diğer disiplinlerdeki araştırmaları içerir. Yaklaşık 20 milyon sayfadan oluşan tam metin içeriğin tamamına ücretsiz olarak erişilebilir.
FirstGov for Science FirstGov For Science, Amerika Birleşik Devletlerinin resmi bilimsel kuruluşlarındaki bilgi kaynaklarına erişim sağlar. Bu veritabanı, bu kuruluşlar tarafından seçilmiş herbiri kendi alanının en iyisi olan, güvenilir bilgi kaynaklarını içermektedir. Bu bilgi kaynakları makaleleri, toplantı tutanakları ve teknik raporların veritabanları ile seçilmiş bilimsel web sayfalarını içerir. Bu web sayfaları ve veri tabanları, tarama ekranında birlikte veya ayrı ayrı taranabilir. Ayrıca FirstGov for Science veritabanında eğitime yardımcı web sayfaları da bulunmaktadır.
Free Medical Journals  
FreeBooks4 Doctors Internet üzerinde yer alan tıp ve sağlık bilimleriyle ilgili çeşitli konulardaki 600’den fazla kitaba tam metin erişim olanağı sağlanabilmektedir. Kitapların İlgili Olduğu Konular
Gallica: Fransa Milli Kütüphanesi Dijital Arşivi Gallica arşivinde e-kitaplar, ses kayıtları, filmler, yüksek çözünürlüklü görseller, videolar ve yazılı metinlere ulaşabilmek mümkün.Ayrıca bu çevrimiçi kütüphaneye girdiğinizde şaşırtıcı seviyede Türk tarihi hakkında belge ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle 1. Dünya Savaşı, Balkan Savaşları ve 1912 ile 1931 yılları arasındaki dönemi bu arşiv sayesinde derinlemesine inceleyebilirsiniz.Dünyanın herhangi bir yerinden bu kaynaklara hiçbir ücret ödemeden erişebilirsiniz.
Genamics Journal Seek 68411 derginin içeriği, konusu, yayınevi, kısa adı ve ISSN’i hakkında bilgi verir. Dergilerin web sayfalarına bağlantı sağlar.
Galenos Yayınevi Tıp Dergileri  
Hastalık Denetim ve Engelleme Merkezleri (CDC) Web sitesi, tam-metin MMWR ve öteki CDC yayın ve data arşivine erişim sağlamaktadır. Yayınlar CDC Wonder yoluyla taranabilir.
Health & Human Services (SIS)– NLM Sağlık ve biyotıp konusunda hizmet veren kurumlar hakkında bilgi veren bir e-rehberdir.
HighWire Press 924 dergiye Tam Metin erişim (Bazı dergilerin son sayıları ambargoludur).
Hukuk Bilgi Bankası Emsal Arama Yargıtay’ın “Hukuk Bilgi Bankası” aracılığıyla işlenmiş emsal sorgu listesini inceleyebilir ve bu listeye erişebilirsiniz.
IDEAS Ekonomi konusundaki 300.000 araştırma dokümanının 200.000’i tam metin olarak görüntülenebilmektedir.
IMF Yayınları  
Internet Public Library Çeşitli konularda bilgi ve kaynak içermektedir.
Inter-university Consortium for Political and Social Research (ICPSR) Üniversiteler-arası Siyasi ve Sosyal Bilimler Konsorsiyumu (ICPSR), dünyanın en geniş bilgisayarlı sosyal bilim arşividir. Üye kurumlardaki araştırmacılar data dosyalarına ulaşabilirler.
Journal of Fisheries Sciences Su ürünlerinin bilimsel yönüyle ilgilenen araştırmacılar ve akademisyenler için bilimsel açık erişim portalı. Ayrıca “ Journal of FisheriesSciences.com” dergisi de online erişime aynı site üzerinden açılmış olup dergide çıkacak olan makaleler hakemlerin onayı ile pdf formatında yayınlanmakta ve okuyucuların erişimine ücretsiz olarak sunulmaktadır.
Library, Information Science & Technology Abstracts LISTA, kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri alanında bilinen en önemli danışma kaynaklarındandır. Kütüphanecilik, kataloglama, sınıflama, bibliometri, bilgi yönetimi ve daha pek çok konudaki 600’den fazla dergiyi, 1960’lı yılların ortalarından günümüze indekslemektedir.
Making of America Journals (Cornell)  
Making of America Journals (Michigan)  
Martindale’s The Reference Desks Jim Martindale tarafından tasarlanmıştır., A.B.D. Marthindale Sağlık Bilimi rehberinin; ansiklopedileri,sözlükleri, ansiklopedik sözlükleri, interaktif olarak anatomiyi gözden geçireceğiniz metinleri, ders notlarını, sınavları, literatür tarama olanaklarını ve çok daha fazlasını içeren geniş çapta siteye bağlantısı bulunmakta.
MEDLINEPlus – NLM Sağlık çalışanlarının ve sağlık tüketicilerinin doğru ve güncel tibbi bilgiye erişilebilmesi amacıyla hazırlamışır; tüketici sağlığı, hastalıklar ve detayları hakkında geniş bilgi bulunabilmektedir. MedlinePlus, NLM ve National Institutes for Health tarafından üretilen bilgilere ve tıp ansiklopedileri, sözlükler, hastane ve doktor rehberleri, ilaç rehberleri gibi kaynaklara tam metin erişim sağlamaktadır.
NATIONAL LIBRARY OF MEDICINE (NLM) NLM’nin hazırladığı tıp ve sağlık konularında 16 değişik veri tabanından oluşan ve bu veri tabanları üzerinde tarama yapmaya olanak veren bir sistemdir.
National Academy Press Ulusal Akademi Basını Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi raporlarına online olarak ücretsiz erişilebilir.
National Center for Health Statistics (NCHS) Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (NCHS), sağlıkla ilgili konularda istatistiksel raporlar yayınlamaktadır. Tam-metin “Sağlık ABD”yi de içeren yüzlerce yayına web sitesinden erişmek mümkündür.
National Environmental Publications Internet Site (NEPIS) The National Environmental Publications Information System began in 1997, to offer over 9,000 full text, online documents of the United States Environmental Protection Agency. Documents that are not available online can be ordered from the agency through NEPIS.
Networked Digital Library of Theses and Dissertations Basılı ortamdaki yüksek lisans ve doktora tezlerinin elektronik ortamdaki kullanımını, yayımını ve korunmasını teşvik etmek amacıyla çalışmalar yapan uluslararası bir organizasyondur.
New York Kütüphanesi Dijital Koleksiyonları Bu kütüphanenin web sitesinde ise 800 bin civarında belge insanların kullanımına sunuluyor. Bu çevrimiçi kütüphaneye girerek resim, video, e-kitap ve dergi gibi çeşitli kaynakları bulabilirsiniz.
NUMDAM Matematikle ilgilidir.
OAIster Yurtdışında 680 enstitüye ait 9,417,772 çalışmanın tek bir arayüzle fulltext kayıtlarına ulaşabileceğimiz bir veritabanı. 536 akademik kuruluştan 6 milyona yakın e-kaynaktan oluşan bir sayısal kütüphane projesi.
Public Library of Science (PLoS)  
PUBMED CENTRAL
Tıp , biyomedikal ve yaşam bilimlerini kapsayan arşiv.
RePEc: Research Papers in Economics 44 ülkeden 100’ün üzerinde gönüllü tarafından, ekonomi konusunda toplanan çalışma tabloları, makaleler ve yazılım bileşenlerini içerir ve tamamına ücretsiz erişilebilmektedir.
ResearchIndex The NECI scientific literature digital library offers five million citations and over 400,000 full-text documents. Papers are derived from proceedings of symposia, journals, books, and other sources. Links to cited works and to comments from readers are available
SearchERIC.org (Eğitim vb.)  
SIL International Dilbilim çalışmalarını içerir.
SORA – Searchable Ornithological Research Archive  
Springer Open Springer Yayınevinin açık erişim dergi ve kitaplarına erişim sağlanabilir.
Stanford Encyclopedia of Philosophy (E-Encyclopedia) Felsefe konusunda ücretsiz başvuru kaynağı.
The Electronic Library of Mathematics Matematik konusunda yayınlanmış elektronik dergi, makale, monografi , konferans tutanağı, ders notları vb. türünde kaynakları içerir.
The Electronic Mathematics Archiving Network Initiative (EMANI) Matematik alanında yayın yapan 100 dergiye erişebilirsiniz.
The European Library Portal Avrupada bulunan 43 milli kütüphanenin elektronik ve basılı kaynaklarını taramaya olanak sağlar. Kullanıcılarımız basılı veya elektronik olan bu kaynaklardan istekte bulunabilir. Çok zengin bir içeriğe sahip olan bu koleksiyonda ücretsiz olarak erişilebilen kaynaklar da yer alır.
The NASA Astrophysics Data System approximately 300,000 free full-text articles The NASA Astrophysics Data System (ADS) is a NASA-funded project that provides free access to the full text of articles in astronomy and astrophysics. Most of the major astronomical journals are included. In many cases articles published in the current year are not available through ADS. Articles are available in PDF, GIF, or other electronic formats.
The National Science, Mathematics, Engineering, and Technology Education Digital Library (NSDL) This site is now under construction with funding from the National Science Foundation. The NSDL will offer high-quality materials for science, mathematics, engineering and technology education. Its initial release is scheduled for the fall of 2002. The NSDL is likely to be the largest and most heterogeneous digital library yet built.
The WWW Virtual Library Beşeri bilimleri, bilgi bilim ve kütüphaneler, bilgisayar bilimleri, bölgesel çalışmalar, eğitim, eğlence, ekonomi ve işletme, fen bilimleri ve matematik, hukuk, iletişim, mühendislik, sanat, sosyal ve davranış bilimleri, tarım, uluslararası ilişkiler konu başlıkları altında çeşitli sitelere bağlantılar.
Thomas Legislative Information on the Internet Thomas Yasama Bilgileri Kongre Kütüphanesi, ABD Kongresi’ndeki beyanname metinleri, komite raporları ve tarihi belgeleri sunmaktadır.
TOXLINE – NLM İlaçların toksikolojik, farmakolojik, biyokimyasal ve fizyolojik etkileri ve diğer kimyasallar hakkında hazırlanmış bir veritabanıdır.
TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Bu veritabanında 290 proje web üzerinde yer alır. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir. Bibliyografik kayıtların altında yer alan Belge Sağlama linki tam metin için yol gösterir.
Türkiye Makaleler Bibliyografyası Türkiye’de yayınlanmış dergilerde yer alan makalelerin bibliyografik kayıtlarını içerir.
Uluslararası Dijital Çocuk Kütüphanesi 5 bin adet civarında çocuk kitabını bu platformda bulabilmek mümkündür.
UNESCO The UNESCO catalog lists 100,000 UNESCO documents and provides access to the full text of many of these.
United States Geological Survey Reports and other publications of the United States Geological Survey are available through the USGS Web site.
US Energy Office Scientific and Technical Information  
WASET (World Academy of Science, Engineering and Technology) INTERNATIONAL JOURNAL OF COMPUTER AND INFORMATION SCIENCE AND ENGINEERING dergisinin içeriğine tam metin erişim sağlar. Bu konuda Uluslararası konferans duyuruları yer alır.
World Bank Group Documents & Reports The World Bank Group makes more than 14,000 documents available through the Documents & Reports website. Documents include Project appraisal reports, Economic and Sector Works, Evaluation reports and studies and working papers.
YÖK Tez Tarama  
ULAKBİM Türkçe Veri Tabanları  
   
PATENT ENSTİTÜLERİ  
Türk Patent Enstitüsü  
United States Patent and Trademark Office (ABD)  
Italian Patent and Trademark Office (İtalya)  
The UK Patent Office (İngiltere)  
Europe’s Network of Patent Databases  
Free Patents Online  
Deutsches Patent- und Markenamt (Almanya)

Kullandığınız veritabanları ve elektronik dergilerin her biri için Lisans Anlaşmaları imzalanmakta, ve bu anlaşmalarda kullanımla ilgili bağlayıcı hükümler bulunmaktadır. Ulakbim Kullanım Hakları sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Şifreli olanlar yayınevinin talebi doğrultusunda yalnız istanbul.edu.tr uzantılı adreslere gönderilir.

Veritabanlarında yer alan ya da elektronik olarak yayınlanan dergilerin yalnızca kullanım hakkı verilmektedir. Bu nedenle;

  • Belirli sayıda baskı veya elektronik kopya alınabilir. (Örnegin, tek bir makale, kitabın bir bölümü, tek bir tez gibi)
  • Kendi bilgi ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabilirsiniz. (Örnegin, araştırmanızda veya dersinizde)
  • Veritabanlarından aldığınız bilgiyi Istanbul Üniversitesi içerisinde personel ve ögrencilerle paylaşabilirsiniz.
  • Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kisi tarafindan ihlal edilmesi, geçici bir süre için veritabanlarının Üniversitemize kapatılmasina yol açabilmekte, bazı durumlarda ise, anlaşma iptal edilerek, veritabanlarının Üniversitemize tamamen kapatılmasıyla sonuçlanabilir.
  • Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.
  • Veritabanının satılması , içeriğinin dağıtılması yasaktır.
  • Veritabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması yasaktır.
  • Veritabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması yasaktır.
  • Veritabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

KORONAVİRÜS (COVID-19) kütüphane kaynakları, açık erişimli makaleler, e-kitaplar, araştırmalar ve rehberler

COVID-19 Türkiye Web Portalı 

ANKOS COVID-19 Ücretsiz İçerikler Sayfası

Kütüphane Bilgi Kaynakları
Açık Erişimli Bilgi Kaynakları 
Ders Kitapları
Sağlık Profesyonelleri İçin Rehberlik (Genel Rehberlik)


Opensource.com

​COVID-19 salgını nedeniyle dünya çapında evden çalışma ve uzaktan eğitime geçiliyor. Bu süreçte sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı açık kaynak araçlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.