Uzaktan Eğitim Sürecinde Kütüphane Sizinle

İstanbul Üniversitesi–Cerrahpaşa Kütüphanesi olarak uzaktan eğitim sürecinde abone olduğumuz elektronik kaynaklarla (e-kitaplar, e- dergiler, makaleler, tezler ve diğer kaynaklarla) sizlerin destekçisi olmaya devam etmekteyiz.

Uzaktan eğitim ve araştırma faaliyetlerinizde yararlanabileceğiniz veri tabanlarına, online eğitim ve webinarlara, açık erişim ve Koronavirüs (COVID-19) bilgi kaynaklarına kütüphane web sayfası E-Kaynaklar menüsünden erişim sağlayabilirsiniz. 

E-Kaynak Sayılarımız:

E-Dergi Sayısı: 35.779
E-Kitap ve Kitap Serisi Sayısı: 387.596E-KAYNAKLARA NASIL ERİŞEBİLİRSİNİZ?

Kampüs İçinden Erişim:

Üniversite içerisinden (IP adreslerine tanımlı) tüm e-kaynaklara kütüphane web sayfasından doğrudan erişebilirsiniz.

 

Kampüs Dışından Erişim: ​

1. VETİS (Veritabanı Erişim ve İstatistik Sistemi)'e https://katalog.istanbulc.edu.tr/vetisbt/ adresinden

 @iuc.edu.tr ve @ogr.iuc.edu.tr uzantılı e-mail adresinizle VETİS üzerinden kayıt olarak erişim sağlayabilirsiniz. 

 

2. Üniversiteye ait edu.tr uzantılı e-mail adresinizle Proxy ayarlamalarınızı yaparak erişebilirsiniz. 

Proxy ayarlamalarınızı Kampüs Dışı Erişim linkinden yapabilirsiniz.

 

E-KAYNAKLARDAN NASIL TARAMA YAPABİLİRSİNİZ?

Bilgi dokümanı için TIKLAYINIZ 

 

Bazı E-Kitap, E-Dergi, Tez ve Standart Veri Tabanları

Ebsco eBook Academic Collection: EBSCO eBook Academic Collection; geniş kapsamlı, çoklu disiplinli sayısı 185.000 civarında olan e-kitap veri tabanıdır. İçeriğinde Oxford, Cambridge, MIT gibi yüzden fazla üniversitenin 50 binden fazla akademik e-kitabı yer alır.

Elsevier eBooks & Journals: Elsevier Yayınevinin e-kitap ve e-dergilerine http://www.sciencedirect.com/ üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Kimya mühendisliği, bilgisayar bilimleri, mühendislik, materyal bilimi, matematik, fizik ve astronomi, moleküler biyoloji, genetik, kimya, biyokimya, finans, psikoloji, işletme, yönetim, turizm ve otelcilik konularındaki kitaplara erişim sağlanmaktadır. Elsevier Yayınevi’ne ait elektronik kitaplara ScienceDirect dergileri ile aynı arayüzden erişim sağlanmaktadır: http://www.sciencedirect.com/ Belirtilen URL adresindeki konu başlıkları altında yeşil renk “book” ibareli kitaplara tam metin erişilebilmektedir.

Hiperkitap: Hiperlink tarafından geliştirilmiş, akademik bilgiye hızlı ve kolay erişilebilen Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veri tabanıdır. Bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat, eğitim, ekonomi ve finans, işletme ve yönetim, müzik, politika ve uluslararası ilişkiler, kimya, fizik, matematik ve istatistik gibi çeşitli konularda yaklaşık 19.000’den fazla e-kitaba erişim sağlanır.

İdealOnline, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları: İdealOnline dergi platformu üzerinden Türkçe 800’den fazla dergiye, 13.000 arşiv sayısına, 105.000’den fazla tam metin makaleye erişilmektedir.

İdealOnline Tıp Kitapları: İdealonline, tıp kitaplarını bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan veri tabanıdır. İçeriğinde, 350'den fazla tıp kitabı bulunmaktadır.

JoVE Video Veri Tabanı: JoVE (Journal of Visualized Experiments), 2006 yılında yayın hayatına başlayan, makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanıdır.

  • ​​JoVE Journal: Akademisyenlerin araştırmalarında kullanabilmesi için hazırlanmış videolardan oluşmaktadır. Yeni bir teknik geliştirmek isteyen akademisyenler bu bölümlerdeki videoları izleyerek kendi deneylerini yapabilirler
  • JoVE Science Education: Öğrenci eğitimi için hazırlanan ve konuları basit şekillerde açıklayan videolardan oluşmaktadır. Akademisyenler bu içerikleri derslerinde eğitim amaçlı olarak kullanabilirler.
  • ​​JoVE Lab Manual: Akademisyenler öğrenciler için kapsamlı ve müfredat odaklı videolar aracılığıyla laboratuvar derslerine yöneliktir.

Springer E-BooksDünyanın önde gelen araştırma, eğitim ve profesyonel yayıncılarından biri olan Springer Nature Yayınevine ait 2018 -2019 yıllarını kapsayan aşağıdaki konu paketlerindeki 9.207 e-kitaba erişilebilir.

Biyomedikal & Yaşam Bilimleri, Kimya & Malzeme BilimiBilgisayar Bilimi, Yer & Çevre Bilimi, MühendislikAkıllı Teknolojiler ve RobotikTıp

Turcademy: Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi, Seçkin Kitabevi’ne ait sağlık bilimleri, mühendislik, doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler alanında 5000’i aşkın Türkçe elektronik kitap erişime sunulmaktadır.

Vidobu Online Video Eğitim Sitesi: Vidobu; Kişisel Gelişim, Mesleki Gelişim, Bilişim Teknolojileri ve Hobi Eğitimleri konusunda ihtiyaç duyulan tüm bilgileri, alanında uzman eğitmenler ile tamamen Türkçe içerikler ile sağlayan online video eğitim platformudur. 12.000’den fazla eğitim videosu ile Türkiye’nin en geniş online video eğitim kütüphanesidir.

Tezler

Ulusal Tez Merkezi (YÖK): Yükseköğretim Kurulu Tez Merkezi'nde bulunan basılı bütün tezleri tarayarak, üye olduktan sonra izinli tezlere tam metin(PDF) olarak erişebilirsiniz.

Proquest Digital Dissertations & Thesis: Doktora ve bazı yüksek lisans tezlerine tam metin olarak 1997 yılından günümüze kadar erişim sağlanmaktadır.

Standartlar

ASTM Standards & Engineering Digital Library (SEDL) – COMPASS: ASTM standartları küresel ekonomide imalat, tasarım ve ticaret yönlendirmelerindeki bilgi altyapısında büyük rol oynamaktadır. Havacılık, uçak-uzay, biyomedikal, kimya, inşaat, çevre, jeoloji, sağlık ve güvenlik, endüstri, malzeme, makine, nükleer ve petrol mühendisliği alanındaki standartları içermektedir.

BSOL (British Standards Online): BSOL ONLINE uluslararası standartlar / teknik dokümanlar veri tabanı dünyanın ilk ulusal standart kuruluşu olan British Standards Institute (BSI) tarafından yayınlanan ve adapte edilen ISO, EN, BS, IEC standartlarını da kapsayan 53 Konu başlığında sınıflanmış 77,000'in üzerinde standart içermektedir. Bu standartlar, bütün endüstri sektörlerine ait çok geniş disiplinleri içerir.

Elektronik kaynaklarla ilgili talep ve önerilerinizi iuc.kutuphane@İstanbul.edu.tr adresine iletebilirsiniz.